четвртак, 22. децембар 2016.

Kako biti iskren prijatelj svom detetu? - PEDAGOSKO SAVETOVALISTE

Pisanje bih zapocela temom koju smatram veoma znacajnom, i donekle, presudnom za izgradnju dobrog odnosa sa detetom. Kasnije mozemo pricati o kreativnosti, o ucenju, itd; ali sve to s pravom zauzima mesto nakon ove teme.
Izgradjen dobar odnos, zasnovan na medjusobnom poverenju i iskrenosti jeste kljuc za sve dalje aktivnosti. To nam je kao kada pri izgradnji kuce postavimo temelj. Kada je baza tu, lakse cemo graditi dalje - praviti zidove, prizemlje, sprat; ali isto tako kada temelja nema, slozicete se, mogu nam svi dalji radovi lako "pasti u vodu". Dakle, tema o kojoj danas govorimo jeste iskren medjusobni odnos, kao baza za sve dalje stvari koje zelimo postici.
Koliko puta nam se desilo da kaznimo dete kada nesto iskreno kaze (npr. razbio sam prozor u skoli)? Da li smo se nekada zapitali sta smo time dobili? Da li smo kaznom popravili prozor? Da li smo time sprecili neku narednu "gresku"? Sta smo time zapravo uradili? Sledece: da nam dete naredni put ne kaze sta je uradilo, da pokusava samostalno da resava probleme (cak i one za koje je nekada pozeljno da roditelj zna), da izgubi poverenje da nam bilo sta iskreno kaze, i na taj nacin lisi sebe roditeljske pomoci i saveta koji mu je najpotrebniji. Ovo su uglavnom najucestalije greske koje roditelji, moram reci, nesvesno, cine i uvek sa najboljim namerama, kako se takve stvari ne bi desavale naredni put. Medjutim, posledica ovakvog ponasanja je gubljenje medjusobnog poverenja, tacnije, kao sto malocas rekosmo, temelja na kome bismo bilo sta lakse gradili.
Sta nam je onda ciniti?


 Prvo sto trebamo uciniti jeste setiti se da smo svi mi bili deca, i manje-vise radili slicne stvari. Kada vam dete nesto iskreno kaze pohvalite iskrenost, time sticemo poverenje i mogucnost da dete u nama vidi prijatelja, kome ce bilo sta smeti reci i uvek dobiti savet sta da uradi. Saslusajte dete do kraja, pricajte sa njim. Dajte mu savet. Njemu je to potrebno (npr. cenim tvoju iskrenost, sada cemo ti i ja da popricamo o svemu, interesuje me kako se to dogodilo, zasto, reci mi sve; ili, cenim tvoju iskrenost, to sto si uradio nije lepo, ali je lepo sto si dosao da to podelis samnom, i sada cemo se dogovoriti sta cemo uraditi).
Ovo su postupci kojima otvarate odnos sa detetom, i na taj nacin omogucavate sebi da vi budete ti koji ce detetu dati savet. Na taj nacin dete nece iz straha traziti razumevanje u nekom drugom. I na taj nacin umesto sto prepustamo dete savetima drugih (od koje ono dobija vise razumevanja), mi smo ti koji mu postajemo iskren prijatelj i savetodavac. 
Volela bih da podelite samnom svoje misljenje, u komentaru ispod ovog teksta, i ukoliko ste rade volje, svoje iskustvo u vezi sa ovom temom. Takodje, ukoliko ima nekih pitanje, rado cu odgovoriti.

                                                                           Srdacan pozdrav do naredne teme....

Нема коментара:

Постави коментар